אופניים חשמליים וקורקינט חשמלי – מדריך להולך הרגל

כבר מזמן שהאופניים החשמליים הפכו למכת מדינה, ולא בכדי.

אם באופניים רגילים קיימת מגבלה על המהירות המותרת, הרי שבאופניים החשמליים והקורקינט החשמלי הגדילו להתקין מאיצים, ברובם לא חוקיים, שלא יביישו אופנוע.

אלא שנכון להיום, אופניים חשמליים אינם מוגדרים כרכב מנועי. המשמעות היא, שהולך רגל שייפגע מאופניים חשמליים לא יזכה לפיצוי מכוח חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים ועלול למצוא את עצמו מפוצה, אם בכלל, באופן חלקי בלבד.

זהו מצב משפטי אבסורדי שיתיר את הולך הרגל הנפגע ללא מזיק שממנו הוא יכול להיפרע.

בכנסת התנהלו בשנים האחרונות דיונים רבים בנושא אך עד היום, מסיבות שונות ומשונות – הנושא לא הוסדר בחקיקה.

אז מה בכל זאת אפשר לעשות?

עד שתוסדר חקיקה שתגדיר את האופניים החשמליים ככלי רכב מנועי, הולך רגל שניזוק מאופניים חשמליים, יוכל להגיש נגד המזיק תביעת רשלנות מכוח פקודת הנזיקין.

החיסרון מחד הוא הרמת הנטל להוכיח שאכן התקיימה רשלנות מצד המזיק, מאידך, היתרון הוא שברגע שצלחנו את המשוכה הזו, הפיצוי הכספי יכול להיות גדול יותר ולעיתים אף להגיע למאות אלפי שקלים, זאת בניגוד לפיצוי מכוח החוק לנפגעי תאונות דרכים, שם הפיצוי מוגבל ברכיבים מסויימים.

ומן הכלל אל הפרט:

  • יש לאסוף פרטים מזהים של המזיק (הרוכב)
  • במקרה של פגיעה קשה יש להזמין שיטור למקום שייגבה עדות ולקבל עותק מהדו”ח המשטרתי
  • יש לתעד את מקום האירוע מכמה זוויות צילום
  • יש לשמור כל מסמך רפואי, לרבות ממד”א
  • יש לשמור קבלות בגין הוצאות הקשורות לאירוע הנזיקי
  • יש להיוועץ בעו”ד שמתמחה בתחום כמה שיותר מהר. לא פעם אנו נתקלים בנפגעים שהיו יכולים לקבל פיצויים גדולים יותר אם היו פונים בזמן לייעוץ והכוונה מקצועיים.

*אין באמור לעיל כדי להוות ייעוץ משפטי, חוות דעת או תחליף לייעוץ משפטי אצל עו”ד, האמור לעיל אינו אלא תיאור כללי בלבד ולא מחייב של הנושאים. בכל מקרה ספציפי מומלץ לפנות לקבלת ייעוץ משפטי מעורך דין.