ההלכה והמציאות המשתנה – תאונות אופניים חשמליים וקורקינט חשמלי

המצב הנתון והבעיה העומדת במרכזו:

אופניים חשמליים נמצאים מחוץ לגדרו של “רכב מנועי” כמשמעותו בחוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים. משמעות קביעה זו היא שדינו של רוכב האופניים הוא כדין הולך רגל.

מהעבר האחד, אם רוכב האופניים ייפגע בתאונה המערבת רכב מנועי, יהא זכאי הרוכב לפיצוי מכוח החוק לפיצוי נפגעי תאונות דרכים (במקרה כזה הפיצוי ישולם ע”י חב’ הביטוח של נהג הרכב ללא קשר למי אשם בתאונה), מן העבר השני, הולך רגל שייפגע מאופניים חשמליים לא יהא זכאי לפיצוי מכוח חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים (משום שבהינתן שאופניים חשמליים אינם מוגדרים כרב מנועי, אין להם ביטוח חובה).

חשיבות סיווג הפגיעה: להגדרת אופניים חשמליים כרכב מנועי או לאו, יש השלכה על סוג התביעה לה זכאי הנפגע להגיש. ככל שהמחוקק יגדיר את האופניים החשמליים כרכב מנועי, יפוצה הניזוק מכוח חוק הפיצויים (הפלת”ד) הקובע הסדר סוציאלי שמטרתו לפצות ניזוק גוף בתאונת דרכים ע”י חברת הביטוח המבטחת את כלי הרכב המנועיים (ובמקרים מסוימים ע”י קרנית) ובהינתן וההגדרה תיוותר על כנה, עומד לניזוק המסלול הנזיקי.

חוק הפיצויים ופקודת הביטוח לרכב מנועי מהווים את התשתית למשטר הביטוחי בכל הנוגע לתאונות דרכים. הם יוצרים משטר של אחריות מוחלטת, לפיו כל אדם הנפגע בתאונת דרכים זכאי לפיצוי מחברת הביטוח, מבלי להידרש לעקרון האשם ולשאלת האחריות שבדיני הנזיקין ומפה ההבדל המרכזי בסיווג התביעות.

אליה וקוץ בה: נכון לעת הזו, לא ניתן לנפק לאופניים חשמליים פוליסת ביטוח חובה. הטלת חובת ביטוח על אופניים חשמליים נתקלת בקשיים פרקטיים והיא עלולה להוביל לכשל שוק באופן בו המשתמשים יידרשו לרכוש ביטוח חובה בעוד שהפרמיה תהיה גבוהה מאוד, ביחס לעלות האופניים, מה שייצר תמריץ שלילי לשימוש בהם והטלת הוצאות נוספות על קרנית ועל הציבור כולו. כמו כן, לאור העלויות הגבוהות שבביטוח כאמור, עלולה להיווצר תופעת תת-ביטוח, והנזק יהיה משמעותי.

הסטטיסטיקה: לפי דו”ח מרכז המחקר והמידע של הכנסת “אופניים, אופניים חשמליים וקורקינטים חשמליים: נתונים על תאונות, נפגעים, הסדרה ופיקוח” (5.11.2018) המתייחס לנתונים מהשנים 2018-2014, רוב הנפגעים בתאונות דרכים בהן מעורבים אופניים חשמליים הם רוכבי האופניים עצמם ואילו הולכי הרגל מהווים רק כ-10% מכלל הנפגעים וגם אז הפגיעה היא קלה באופן יחסי.

נתונים אלו משפיעים על ההסדרה ומובילים למסקנה שאין לסווג את האופניים החשמליים כרכב מנועי.

הרוח המשתנה:

ציבור הרוכבים – בשנים האחרונות, השימוש בקורקינטים ובאופניים חשמליים נפוץ מאוד, ומשמש קהל יעד מגוון, בקשת גילאים. שבנת 2014 תוקנו סעיפים בתקנות התעבורה כדי להתאים את החוק למגמה המשתנה.

כמו כן, ישנה מגמה בקרב סוכנויות הביטוח להנפיק פוליסות ביטוח אישיות לרוכבים, במטרה לאפשר לרוכבים לקבל פיצוי בגין נזק גוף בתאונה עצמית.

ציבור הולכי הרגל – עבור משתמשי הדרך, ההיתקלות עם רוכבי האופניים החשמליים, בכביש, בשביל אופניים או במדרכה, עלולה להיות משמעותית וקשה, ואף קטלנית.

אך כפי שהראינו לעיל, הקביעה שאופניים חשמליים תקניים אינם רכב מנועי, פוגעת בציבור קטן בהרבה, שעל פי רוב נזקיו קלים יותר – הוא ציבור הולכי הרגל, שלרשותם עומד המסלול הנזיקי, על חסרונותיו ויתרונותיו. כך או כך, אם אתם רוכבים, עשו זאת בהתאם לדרישות החוק ואם אתם הולכי רגל – פקחו עניים גם על המדרכה, השאירו את הנייד בכיס והיו ערניים.

*אין באמור לעיל כדי להוות ייעוץ משפטי, חוות דעת או תחליף לייעוץ משפטי אצל עו”ד, האמור לעיל אינו אלא תיאור כללי בלבד ולא מחייב של הנושאים. בכל מקרה ספציפי מומלץ לפנות לקבלת ייעוץ משפטי מעורך דין.